Alman Ceza Kanunu Md. 175 Kapsamında Hüküm Giymiş Eşcinsellere Tazminat İmkanı

Federal Almanya’da “Eşcinsel-Hükmü” olarak da adlandırılan “StGB §175”1 maddesinden dolayı 50.000 kişi hüküm giymiş ve uzun yıllar hapiste kalmıştı. Şimdi bu kişilere tazminat öngörülüyor.

Hasan Can Karaca, ZEIT ONLINE‘dan çevirdi.

Geçmişte eşcinsel ilişkileri sebebiyle Alman yargısı tarafından cezaya mahkum edilen kimseler rehabilitasyona alınma talebinde bulunabilecekler. Adalet Bakanlığınca hazırlanan kanun tasarısına göre Ceza Kanunundaki ilga edilmiş 175. Madde gerekçesiyle hapsedilmiş kimselere rehabilitasyon hizmeti sağlanacağı belirtildi. Buna ek olarak, zarar gören kişilere tazminat da ödenecek.

AFP haber ajansının bildirdiğine göre; 1945-1994 yılları arasında pek çok kişi, karşılıklı rızaya dayalı eşcinsel ilişkileri sebebiyle cezaya çarptırılmıştı. Bu durum “heteroseksüel ilişkilerle karşılaştırıldığında, homoseksüel ilişkilerin ceza kanunu kapsamında ayrımcı ve kötü muameleye maruz kaldığı” anlamına gelmekteydi.

ARD-Berlin’in haberine göre ise; bakanlığın planı gelecek hafta partilerin oylamalarına sunulacak. Tasarının yasalaşma süreci Adalet Bakanlığının bilgisi dahilinde olsa dahi, yasalaşacağı kesin değil.

Federal Anti-Ayrımcılık Başkanlığı’nın 2 istatistiklerine göre 1945’ten beri eşcinsel karşıtı 175. Madde dolayısıyla 50.000 kadar kişi hakim önüne çıkarılmış ve uzun süreli hapis cezalarına çarptırılmıştı. Bu cezalar sebebiyle bu kimseler çalışma ve barınmadan yoksun kalmış, sosyal olarak dışlanmıştı.

Alman Krallığının Kuruluşu, 1871 yılında eşcinsel ilişkilere ceza öngörülmekteydi. Nasyonal-Sosyalist dönemde bu hükümler keskinleştirildi ve Federal Almanya’ya da aynı formda aktarıldı. 1994’de bu hüküm tam olarak kaldırıldı, öte yandan Demokratik Almanya Cumhuriyetinde 3 1968’den beri bu hükümler bulunmamaktaydı. 2002 yılında, Nasyonal Sosyalist dönemde eşcinsellere karşı verilen, zaten bir hükmü kalmamış olan, bütün yargı kararları geri alındı.

Federal Anti-Ayrımcılık Başkanlığı’nın 4 verdiği mütalaada; 175. Maddenin kaldırılmasını hukuka uygun buldu. Adalet Bakanı Heiko Maas (SPD) bunun üzerine açıklamasında; buna uygun bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Nakdi Tazminat Planlanıyor

Tasarıda 5 “yetişkinler ve 16 yaşından büyük kimseler arasındaki” ve “14-18 yaşlarındaki gençler arasındaki” karşılıklı rızaya dayalı eşcinsel ilişkiler hakkında verilmiş kararların direkt olarak ve somut olayın içeriğine bakmadan ele alınması öngörülüyor. Bu davaların arasında ayırt etme gücü yerinde olmayanlarla ilişkiye girenler, cinsel saldırıda bulunanlar hariç tutulacak.

İlgili kimselerin haklarında verilmiş yargı kararının düştüğü kendilerine gönderilecek ilam sonucu yürürlüğe girecek. Vefat etmiş olanların hayat arkadaşları ve talep eden akrabalarına bu ilam ulaştırılacak.

Tasarı 6 tazminat için üç imkan öngörüyor. İlk olarak devlet mahkum olunan süre zarfı için ilgiliye para yoluyla maddi ve manevi tazminat ödenmesi mümkün olacak. Zarar görmüş kişinin muktedir olmadığı zorunluluk durumlarında, tazminat fonu gerekli belge ve kanıtların da getirilmesinin üzerinde duruyor. Öte yandan, vefat ettiği için artık zararı tazmin edilemeyen mağdurların toplu olarak zararlarının tazmin edilmesi planlanıyor. Müzakerelerde, cinsel azınlıklara uygulanan ayrımcılığa karşı Magnus Hirschfeld Kamu Vakfına 7 da destek konu edildi.

Federal Anti-Ayrımcılık Başkanlığı 8 planlanan değişiklikleri sevinçle karşıladı. Başkanlık idari amiri Christine Lüders mütalaasında, “sözümona eşcinsel hükmünün, hukuk devletinin utanç verici bir yanlışı” olduğunu söyledi. Lezbiyen ve Gey Örgütü 9 hemen yaptığı açıklamada “İhtiyar kurbanlarımızın sonunda adalete kavuşabilmesinin tam zamanı” 10 sözünü verdi.

  1. Deutsches Strafgesetzbuch Art 175; eşcinsellerin, kimi parafillerin cinsel eylemlerini cezalandıran Alman Ceza Hukuku Hükmüdür. 1871’de Alman Hukukuna girmiş ve kimi değişikliklerle 1994 yılına kadar uygulama alanı bulmuştur.
  2. Antidiskriminierungsstelle des Bundes
  3. Doğu Almanya
  4. Antidiskriminierungsstelle des Bundes
  5. Eckpunktepapier, bakanlığın hazırladığı tasarının önemli noktalarını belirttiği broşür
  6. Eckpunktepapier
  7. Bundesstiftung Magnus Hirschfeld
  8. Antidiskriminierungsstelle des Bundes
  9. Der Lesben- und Schwulenverband; LGBTİ benzeri, eşcinsel hakları üzerinde yoğunlaşan bir hükümet dışı bir organizasyon
  10. Es ist höchste Zeit, dass den oft hochbetagten Opfern endlich Gerechtigkeit widerfährt.
Takip eden iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirecek.

Hasan Can Karaca

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi Mezunu (2013); Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk/Sosyoloji Öğrencisi; İngilizce, Almanca ve İspanyolca Biliyor. hasancankaraca@hukukifikir.com

Son Yayınlananlar Hasan Can Karaca (tamamını gör)